Asszertív emberi jogok- jogtár az élethez
Az emberi jogokról talán első körben az ENSZ Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozata jut eszedbe, amely magában foglalja az olyan alapvető polgári jogokat, mint az élethez, szabadsághoz, személyes véleményed kifejezéséhez való jog. Az asszertív emberi jogok mást jelentenek, bár úgy vélem, ez az alapja, hiszen a helyzetnek megfelelő, egymással szemben tiszteletteljes viselkedés az alapja minden színvonalas emberi kommunikációnak.
Mi az, hogy asszertív?
Az asszertivitás egy tanulható és fejleszthető emberi készség, amely hozzásegít ahhoz, hogy eredményesen képviseld a saját érdekeidet anélkül, hogy a másik féllel szemben agresszíven vagy manipulatívan lépnél fel, és megelőzi, hogy gyengeségből passzívan elnyomd a saját igényeidet a másikéval szemben. Tiszteli az ember döntési jogát és véleményét és ebből kifolyólag határokat szab a viselkedésben magunkkal és egymással szemben is. Ha részleteiben is érdekel az asszertív kommunikáció, korábbi blogbejegyzésemben többet is olvashatsz róla: Asszertivitás a gyakorlatban.
Melyek tehát az asszertív emberi jogok?
Azok a jogok, melyekkel rendelkezel és a kommunikációdban, ha úgy döntesz, érvényesíted is. Nézzük sorban: (Alberti és Emmons, 1974)
- jogod van ahhoz, hogy tisztelettel bánjanak veled (igen, kortól, nemtől, iskolai végzettségtől, stb. függetlenül!)
- jogod van ahhoz, hogy kifejezd a véleményedet és érzéseidet
- jogod van ahhoz, hogy meghallgassanak és komolyan vegyenek
- jogod van ahhoz, hogy saját magad állapítsd meg, mi az, ami számodra fontos és mi az, ami nem
- jogod van ahhoz, hogy bármikor bármire nemet mondj, anélkül, hogy bűntudatot érezz miatta
- jogod van ahhoz, hogy kérd, amit szeretnél
- jogod van ahhoz, hogy meg is kapd, amiért fizettél
- jogod van információt kérni, ha valamit nem tudsz
- jogod van ahhoz, hogy hibát kövess el és viseld a következményeit
- jogod van ahhoz, hogy indoklás nélkül megváltoztasd a korábban megfogalmazott véleményedet
- jogod van ahhoz, hogy ne képviseld a jogaidat, ha úgy döntesz
Az asszertív emberi jogok után: mi a helyzet a kötelezettségekkel?
Hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy nem csak nekünk, de másoknak is vannak jogai, és ezek ugyanolyan fontosak.
Kötelességed tiszteletben tartani mások fentebb felsorolt jogait, ami magában foglalja azt is, hogy nincs jogod mások viselkedését, gondolatait és érzéseit elítélni, másokban bűntudatot ébreszteni saját véleményükkel, vagy akár hibáikkal kapcsolatban, amíg ezek nem korlátoznak téged saját jogaidban. El kell ismerned mások jogait arra vonatkozóan, hogy úgy éljen és cselekedjen, ahogy számára megfelelő és szabadon viselje ennek következményeit is.
Önismereted fejlesztéséhez álljon itt egy aktuális kérdés:
Számodra mely jogok és kötelességek betartása a legnehezebb?
Az A&K Akadémián fontosnak tartjuk a kommunikáció fejlesztését is, ezért folyamatos, kis csoportos találkozókon gyakorolunk. Ha érdekel a lehetőség, ajánlom figyelmedbe a Facebookon elérhető Események naptárat! Találkozzunk személyesen is!