Konfliktuskezelés – Vihar az irodában?

A te munkahelyed felett is gyűlnek a fellegek?

Miért fontos a konfliktuskezelés? Aki együtt dolgozik másokkal, időről-időre tapasztalhatja, hogy a konfliktusok megjelenése az irodai közeg és az együtt dolgozók életének szerves része, még akkor is, ha többnyire racionális hozzáállással próbálnak együtt ügyködni szoftverfejlesztők egy jól dokumentált szoftveren egyértelműen tisztázott feladatkörök mentén (és pláne akkor, ha ez még sincs így).

Ahogy az sem okoz túl nagy meglepetést, ha az apró, még csak ártatlan, picit sötétebb felhőkként megjelenő konfliktusok az idő elteltével és a határidők közeledtével lassan eszkalálódnak, és hogy minél több embert érintő konfliktusról van szó, annál gyorsabb mértékű a fellegek növekedése.

A fellegek gyülekezésével és a probléma fokozódásával párhuzamosan beszűkül a gondolkodás mértéke, több kisebb csoport is alakulhat a probléma jellege szerint, és egyre nagyobb arányban jelennek meg az érzelmek a racionalitás egén.

„Különösen azok az érzelmek jutnak fontos szerephez, melyeket az emberek a csoport tagjaiként és nem egyénként élnek át.” (Mackie, Smith és Ray, 2008)

Mit tehetünk, ha konfliktus áll fenn és morogni kezd az ég?

Érdemes elgondolkodni ennek feloldásán. Sem a munkára sem az ott dolgozókra nincs jó hatással, ha megoldatlan konfliktusok nyugtalanító felhői kezdenek gyülekezni az iroda felett, hiszen egyértelműen viharhoz fog vezetni, előbb vagy utóbb. Minél több konfliktus marad megoldatlanul, annál erőteljesebb lesz az orkán. Ha egyszer elszabadul, hetekig fognak csattogni a villámok mindenki fejére.

Hogyan derítsük fel az eget?

konfliktuskezelés után kiderül az ég
Szeretnéd te is látni a fényt?

Tisztázni érdemes, hol kezdődött, és pontosan mi a kiváltó oka a jelenlegi helyzetnek. Ez sokszor bonyolultabb, mint gondolnánk, különösen ha már egy beszűkült helyzetben szeretnénk elkezdeni a felhőoszlatást. Érdemes addig mérlegelni a helyzetet, míg tiszta és egyértelmű képet nem tudsz rajzolni arról, mi a te személyes álláspontod a kialakult állapotot illetően. A bizonytalansággal feldobott megbeszélés jó eséllyel csak tovább fogja kavarni a fellegeket.

Konfliktuskezelés – mikor érdemes belevágni?

Tegnap. Viccet félretéve, a legjobb időpont az pontosan akkor van, amikor a kiváltó ok éppen megtörténik. A második legjobb időpont pedig akkor, amikor először felismered, hogy valami nem a számodra megfelelő úton halad. Optimális esetben ez a két időpont közel van egymáshoz, főleg ha nagy tudatossággal és önreflexióval éled a mindennapjaidat.

Tehát ott és akkor érdemes tisztelettel, asszertíven, kompromisszumra készen felhozni a megbeszélésre szánt témát és ha a konfliktusban szereplő többi munkatárssal nem sikerül megoldást találni, érdemes lehet bevonni egy semleges külső felet is mediátorként.

Mondhatod, hogy ilyen frappáns megoldások, megfelelő mondatok neked mindig csak otthon, utólag jutnak eszedbe, és a problémás helyzetben mindig leblokkolsz. Ennek oka is sokféle lehet, de ha másképp nem megy, rendszeres gyakorlással és egy rakás azonnal alkalmazható kártyával a farzsebben magabiztosabb lehetsz. Csak vészhelyzet esetére, hogy legyen mihez nyúlnod akkor is, ha épp áramszünetet okoz a fejedben a közelgő vihar.

Aktuális kérdésem számodra: Nálad épp milyen az idő?

Ha beszélgetni szeretnél, szeretettel várlak: Egyéni coaching beszélgetés

Ha tetszett, oszd meg!

Szólj hozzá!