Reziliencia – megbirkózol vele?

reziliencia
Hogyan alkalmazkodsz a változásokhoz?

Reziliencia? Mit jelent ez a mindennapokban? Azt már biztosan tapasztaltad a munkád során, hogy vannak olyan munkatársaid, akiket semmi nem mozdít ki tartósan nyugalmi helyzetükből, legyen szó hirtelen meetingről, előrébb hozott határidőkről, vezetőségi látogatásról vagy előre be nem jelentett stand up prezentációról. Még akkor is igaz ez rájuk, ha nem tökéletesen felkészültek, egyszerűen lazábban és magától értetődőbben kezelik a szembejövő nehézségeket az életben, és a munkanap végén könnyedebben sétálnak ki a főbejáraton, mint te egy átlagos munkanap után. Mi lehet a titkuk? Megfejtetted már?

Mi az a reziliencia?

A reziliencia a rugalmasság, egyfajta ellenállóképesség, melynek segítségével könnyebben alkalmazkodik valaki a környezetében történő változásokhoz, elvárásokhoz és kezeli az őt ért hatásokat. Legyen szó számonkérésről, kritikáról vagy nehézségről, a reziliens ember viszonylag gyorsan visszanyeri lelki egyensúlyát és képes továbblépni az őt ért hatások, hirtelen jött változások ellenére is.

Stressz és rugalmasság

Az, hogy rugalmas vagy, nem jelenti, hogy ne érne stressz, vagy ne vennéd komolyan, amit nap, mint nap csinálsz. Egész egyszerűen csak gyorsabban adaptálódsz a változásokhoz, így az, ami a korábbi állapotban még stresszként jelent meg az életedben, az az adaptáció után már a hétköznapok része lesz, ezáltal nem jelentve feszültségforrást. Ez nem egy passzív, a megoldást kívülről váró viselkedési forma, hanem egy aktív, a változásért felelősséget vállaló szemléletmód.

Hogyan legyél rugalmasabb?

Az első és legfontosabb lépés a saját érzelmeid felismerésének és kezelésének képessége. Ha nincs 5-nél több szavad az érzelmeid megfogalmazására, akkor ezzel a területtel biztosan dolgod lesz a jövőben. Ha meg tudod állapítani, hogy mit érzel, pontosan meg is tudod fogalmazni, az érzelmek kezelésével is hatékonyabban tudsz foglalkozni ezután. Mikor pedig különböző hatások kibillentenek az egyensúlyi állapotodból, rugalmasabban tudsz rá reagálni, mert nem csak gyorsabban észreveszed, de meg is fogalmazod a változást és aktívan tehetsz az egyensúly visszaállításáért, hiszen pontosan tudatában vagy annak, mi is történik veled, és mire van szükséged, hogy a hatást csökkentsd. Ez megfelelő érzelemfelismerés és kezelés nélkül képtelenség lenne.

A reziliencia az az optimizmus?

Nem feleltethető meg egy az egyben, ahogy azt korábban is láthattad, de nem téved az sem, aki úgy érzi, van köze a két fogalomnak egymáshoz. A rugalmas ember optimistán, racionális keretek között ugyan, de a helyzetből a legjobb és leggyorsabb kiutat keresi. Az optimista és aktív hozzáállás során megfogalmazzuk a problémát és a saját érzéseinket ezzel kapcsolatban, majd ezt követően rögtön a megoldás felé fordítjuk a figyelmünket. Nem merülünk el a negatív érzelmekben, de nem is reménykedünk a csodában, ami majd mindent megváltoztat helyettünk. Nem törekszünk a tökéletességre, sokkal inkább szempont az optimális és gyors megoldás, az egyensúly mielőbbi visszaállítása. Fontos, hogy higgy önmagadban, hogy képes vagy rá, és kellő önfegyelemmel el is fogod érni, ami ehhez szükséges.

Reziliencia a munkahelyen

munkahely
Mennyire vagy rugalmas a munkahelyeden?

Ezzel a fogalommal nem csak egyéneket, de akár szervezeteket vagy populációkat is jellemezhetünk. A túlélés és optimális fejlődés feltétele egy szervezet vagy élő populáció esetén is, hogy tudjon rugalmasan alkalmazkodni a környezeti változásokhoz, gyengítse az őt ért negatív hatásokat, építse a szervezeten belül a jó kommunikációs kapcsolatok és optimistán, de racionálisan álljon a jövőhöz.

Reziliencia az állásinterjún

Amikor olyan kérdéseket kapsz, ahol egy negatív hangulatú helyzetet kell kezelned, ezt a képességedet próbálják felmérni. Például:

Hogyan éled meg, ha kritikát kapsz a főnöködtől?”, vagy „Milyen érzéseid vannak, ha rövid határidejű, váratlan feladatot kapsz?” , esetleg „Mesélj el egy olyan helyzetet, amikor feszült helyzetben, gyorsan kellett problémát megoldanod!”.

Mit felelnél az interjún ezekre a kérdésekre?

Gyakorlat teszi a mestert!

A személyes fejlődésnek ezen a területén is elmondható, hogy tudatos tervezéssel, fegyelmezett és elkötelezett gyakorlással, a figyelem ráfordításával jelentős eredményeket érhetsz el, és fejlődhetsz akár már egészen rövid idő alatt is.

Ha úgy érzed, hogy nem vagy elég ellenálló és rugalmas a szakmai életedben, és szeretnél ezen mihamarabb változtatni, akkor keress fel és beszélgessünk róla: Egyéni coaching beszélgetés

Ez a cikk megjelent az A&K Magazin coaching rovatában is. Ha érdekelnek hasonló témák, ajánlom figyelmedbe: A&K Magazin

Ha tetszett, oszd meg!

“Reziliencia” bejegyzéshez 1 hozzászólás

Szólj hozzá!